Press news

DENISA LEHOCKÁ: Bez názvu

Slovenská výtvarníčka Denisa Lehocká pripravila rozmernú sériu organických objektov, strapcov rôznorodosti, špeciálne pre Kunsthalle LAB. Tie na mieste tvoria, ako to sama nazýva, komplexnú „priestorovú koláž“, nechávajúc výstavný priestor uzatvorený. Je to hlboký „výklad“, ktorý umožňuje výstavu vizuálne prístupnú pre verejnosť zvonka.

 

MATEJ GAVULA: Promenáda

Pred Kunsthalle Bratislava, v priestore Treskoňovej ulice, osadil Matej Gavula Promenádu, dočasnú zostavu kamenných prvkov odstránených z dunajského nábrežia v Bratislave. Pochádzajú z takzvaného Matušíkovho múrika, ktorý je zapísaný v kolektívnej pamäti Bratislavčanov ako ikonický prvok promenády pri Dunaji.

 

KATARZYNA KRAKOWIAK: Toto ešte nie je noc

Cez steny a fasády Kunsthalle Bratislava vybuchuje hromadný smiech. Pozostáva z tisícky nahrávok smiechu žien a mužov z rôznych krajín, ktorí podporujú rovnaké práva a slobodu.

 

Možné agrarizmy. Bude aj po revolúcii cukor?

Výstava Možné agrarizmy s podtitulom Bude aj po revolúcii cukor? je vyvrcholením významného európskeho projektu EASTERN SUGAR, ktorý realizuje Slovenská národná galéria v spolupráci s medzinárodnými partnermi a Kunsthalle Bratislava vďaka podpore z programu Európskej únie Kreatívna Európa. V rámci projektu sa doteraz uskutočnili tri zahraničné medzinárodné výstavy, na jeseň pribudne ešte jedna v rakúskom Grazi.

ČÍM CHCEŠ BYŤ? UMELEC? Detská tvorba umelcov v Kunsthalle Bratislava

Máte doma odloženú kresbu z detstva? To je otázka, ktorú sme položili niekoľkým desiatkam umelcov rôznych generácií — výsledkom je aktuálna výstava detskej tvorby 26 umelcov a umelkýň, väčšinou zverejnených po prvýkrát.

 

EVA KOŤÁTKOVÁ: Zvyknite si na moje telo, mne sa v ňom žije dobre

Prvá samostatná výstava českej, medzinárodne uznávanej umelkyne Evy Koťátkovej v Kunsthalle Bratislava sa – vstupujúc do komplexnej pavučiny živých vzťahov na námestí – prezentuje v priestore LAB, v priamom kontakte s okolitým prostredím cez veľkorozmerné okná.

 

NIKOLA ČIŽMÁROVÁ: Spomínaš si, ako sme sa stretli?

Dielo umiestnené na Treskoňovej ulici pri Kunsthalle Bratislava sa zaoberá prvými stretnutiami a spomienkami autorky a jej priateľov či priateliek. Tvorí ju objektová inštalácia popolníkov, ktoré inscenujú miesto interakcií vo verejnom priestore. Súčasťou je zvukový záznam opisujúci každú zo situácií z dvoch uhlov pohľadu.

 

IGOR EŠKINJA: Expozície

Sólový výstavný projekt pre Kunsthalle Bratislava odráža záujem chorvátskeho umelca Igora Eškinju o zmenu naratívu výstavného priestoru a vnímanie špecifík výstavnej sály ako hlavnej projektovej premisy.

 

GROSSI MAGLIONI: Zvieracia matka

Nový výstavný projekt talianskeho dua Grossi Maglioni, vytvorený pre Kunsthalle LAB, sa zameriava na skúmanie materstva a jeho transformačného potenciálu. Stredobodom je postava matky s inštinktívnymi divokými vlastnosťami, ktorá chráni svoje deti a počas tohto aktu sa stáva desivou postavou.

 

Výstavné projekty Kunsthalle Bratislava v roku 2021

Plán výstavných aktivít na rok 2021 bol vytvorený pred nástupom nového riaditeľa Jena Kratochvila, menovaného do funkcie 1. februára 2021. V hlavných výstavných priestoroch boli napriek časovému deficitu zavedené želané vstupné zmeny, reflektujúce novú víziu aj súčasnú situáciu. Projekty v priestoroch Kunsthalle LAB
a EXT zostali v pôvodnej podobe.

 

Jen Kratochvil začal svoje pôsobenie v Bratislave

Od 1. februára 2021 má Kunsthalle Bratislava oficiálne nového riaditeľa. V transparentnom výberovom konaní uspel známy kurátor a kritik Jen Kratochvil pôsobiaci v Prahe a vo Viedni. Svoju víziu začal napĺňať hneď po príchode do Bratislavy. Naša scéna vizuálneho umenia pre neho nie je neznáma, práve naopak — v posledných rokoch spolupracoval s viacerými slovenskými galériami a súčasnými umelcami.

 

ROMAN ONDAK: SK Parking

Po dvadsiatich rokoch nás Roman Ondak pozýva zažiť reinštaláciu svojho kultového diela SK Parking, konšteláciu siedmich škodoviek zaparkovaných v slepej ulici pred Kunsthalle Bratislava. Pozýva zamyslieť sa nad tým, čím je ešte dnes, a zároveň na tejto ulici, toto dielo aktuálne.

Radovan Čerevka: Budovanie skutočného tela

Sólový projekt, vytvorený špeciálne pre priestor Kunsthalle LAB, predstaví najnovšiu etapu tvorby košického umelca Radovana Čerevku. Aktuálny cyklus tvorí komplexný environment, ideovo sústredený okolo kultu tela. Možno ho interpretovať aj ako dystopickú post-humánnu víziu, ktorá sa realizuje vo vnútorne prepojenej veľkoplošnej inštalácii.

 

Vznikajú nové video-profily o súčasných slovenských vizuálnych umelcoch pre databázu ARTBASE

Vďaka grantu Nadácie mesta Bratislavy, ktorý sa KHB v tomto roku podarilo získať v plnej výške, vzniká pre online databázu ARTBASE 6 video-profilov súčasných slovenských vizuálnych umelcov a umelkýň. Projekt je realizovaný v koprodukcii s portálom Artdispečing.sk.

 

Kunsthalle má novú kurátorku pre priestory LAB a EXT

Spomedzi uchádzačov, ktorí sa prihlásili na verejne inzerovanú pozíciu kurátora, vybrala interná odborná komisia a zástupca zriaďovateľa Lýdiu Pribišovú, kurátorku a historičku umenia, šéfredaktorku magazínu Flash Art Czech & Slovak Edition, členku AICA (Association internationale des critiques d´art).

 

Francisco K. Carvalho - Kontrast: Búrka visí nad aroganciou Narcisa

Ďalším dielom vysunutého výstavného priestoru KHB — Kunsthalle EXT — je objekt od brazílskeho umelca Francisca Klingera Carvalha, ktorý je súčasťou medzinárodnej výstavy NA HRANE / AT THE LIMIT / AM LIMIT, inštalovanej na 1. poschodí Kunsthalle Bratislava.

 

NA HRANE / AT THE LIMIT / AM LIMIT

Kunsthalle Bratislava prináša medzinárodný výstavný projekt Na hrane / At the Limit / Am Limit, ktorý skúma skúsenosti spojené s hraničnými situáciami na pozadí diel od šestnástich autorov a autoriek zo šiestich krajín.

 

POĎ SI KRESLIŤ! / Prázdniny v Kunsthalle LAB

Vstúpte do letnej herne v Kunsthalle LAB a presvedčte sa, že kreslenie je zábava a tvorivosť je v každom z nás.

 

Komunikačná kampaň #UmenieNaNule? je zaujímavým video-archívom súčasného vizuálneho umenia

V mesiacoch nútenej karantény a zatvorených galerijných, ako aj muzeálnych inštitúcií, priniesla Kunsthalle Bratislava jedinečnú komunikačnú kampaň, založenú na sérii krátkych “home-videí” z dieľne oslovených vizuálnych umelcov. Zmyslom kampane bolo udržať aktívny kontakt medzi umením a jeho divákmi, a to prostredníctvom atraktívnych formátov krátkych autorských videí.
 

Kunsthalle Bratislava je opäť otvorená verejnosti a pripravuje programové aktivity na druhý polrok 2020

V súvislosti s uvoľnením opatrení počas šírenia vírusu Covid-19 sú výstavné priestory Kunsthalle Bratislava od 11. mája 2020 opäť sprístupnené verejnosti.

 

Rudolf Sikora: Varovanie korony

Pri príležitosti znovuotvorenia Kunsthalle Bratislava v súvislosti s uvoľnením opatrení počas koronavírusu aktualizoval umelec Rudolf Sikora svoje dielo Výkričník. Objekt je inštalovaný v tesnom susedstve budovy Kunsthalle Bratislava vo verejnom priestore na Treskoňovej ulici a je súčasťou výstavy Moc bezmocných. Má podobu monumetálneho výkričníka vyzývajúceho k ochrane životného prostredia a k zapojeniu každého z nás.

Existuje východoeurópska identita?

Kunsthalle Bratislava otvára medzinárodnú výstavu s názvom Orient2, ktorej kurátorom je riaditeľ Zbierky moderného a súčasného umenia v Národnej galérii v Prahe– Michal Novotný. Kolektívna výstava Orient2 je rozšíreným pokračovaním projektu Orient, šitým na mieru priestorov 1. poschodia Kunsthalle Bratislava. V roku 2018 ho návštevníci mohli vidieť vo viacerých európskych kultúrnych inštitúciách, napr. v Kim?

Emotívna architektúra podľa Žilvinasa Landzbergasa

Kunsthalle Bratislava začiatkom júla predstaví samostatnú výstavu medzinárodne rešpektovaného umelca Žilvinasa Landzbergasa, pôvodom z Litvy. Jeho výstavný projekt vzniká špeciálne pre priestor Kunsthalle LAB. Landzbergasovu tvorbu mohli priaznivci umenia vidieť aj na prestížnej medzinárodnej prehliadke Bienále v Benátkach v roku 2017, kde prezentoval národný pavilón Litvy s inštaláciou R.

Iniciatíva #Stojím pri Kunsthalle vstupuje do verejného priestoru

Občiansko kultúrna iniciatíva #Stojím pri Kunsthalle, ktorá vznikla ako reakcia na zámer Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Národného osvetového centra zriadiť v historickej budove Domu umenia tzv. Kreatívne centrum, vrcholí vstupom do verejného priestoru. Ako formu pro bono podpory poskytla billboardové plochy v centre Bratislavy spoločnosť euroAWK. Pilotná billboardová kampaň potrvá až do konca júna a bude perspektívne pokračovať aj počas ďalších letných mesiacov.

Komentár Kunsthalle Bratislava k vystúpeniu pani Laššákovej v televízii TA3 dňa 23.05.2019

Úvodom chceme vyjadriť potešenie z tvrdenia pani Laššákovej, ktoré odznelo v diskusii s Petrom Bielikom v televízii TA3, že budúce fungovanie Kunsthalle Bratislava (“KHB”) v budove Domu umenia sa vo vzťahu k naďalej pripravovanému projektu tzv. Kreatívneho centra nijak nemení. Žiaľ, nakoľko nie všetky tvrdenia, ktoré pani Laššáková zverejnila v televíznej diskusii, sú korektné, úplné a pravdivé, dovoľujeme si na ne vecne reagovať nasledovne:

 

Stanovisko Kunsthalle Bratislava k aktuálnej situácii (20. 5. 2019)

Kunsthalle Bratislava sa ako verejná inštitúcia umeleckého a kultúrneho zamerania jednoznačne dištancuje od netransparentných a diskriminačných postupov MK SR, ktorými z okruhu štátnej podpory vylúčilo tradičné kultúrne projekty LGBTI komunity. Pravidelné podujatia ako Filmový festival inakosti či Dúhový Pride kultivujú našu spoločnosť, vzdelávajú a prinášajú pozitívne povedomie občanov o minorite prostredníctvom umenia a kultúry.

 

Aktuálne dianie v Kunsthalle Bratislava, alebo aké kroky inštitúcia podníka v boji za samostatnosť (30. 4. 2019)

Účasť ministerky kultúry Slovenskej republiky, Ľubice Laššákovej, na otvorení výstavy Inverzná romantika (4. 4. 2019) okrem iného spustila cyklus procesov, ktoré, pevne veríme, povedú k vytvoreniu samostatnej inštitúcie Kunsthalle Bratislava so sídlom na Námestí SNP č. 12.

 

Perspektívne vnímanie Zorky Lednárovej

Kunsthalle LAB uvádza samostatnú výstavu slovenskej sochárky žijúcej v Berlíne – Zorky Lednárovej. Jej vizuálnu tvorbu mohli diváci vidieť na mnohých výstavách doma i v zahraničí, spomeňme napríklad jej účasť na EXPO 2000 v Hangzhou (Čína), kde získala prestížne pozvanie na realizáciu sochárskeho diela, ktoré ocenila aj miestna umelecká kritika. Otvorenie výstavy s názvom Perspektíva – v kurátorskej koncepcii Lucie G. Stach – sa uskutoční vo štvrtok 25. apríla 2019 od 18:00 hod.

Inverzné postupy v súčasnej vizuálnej kultúre

Kunsthalle Bratislava uvádza rozsiahlu výstavu s názvom Inverzná romantika, ktorá predstaví tvorbu piatich popredných českých a slovenských umelcov súčasnej výtvarnej scény (Josef Bolf, Martin Gerboc, Jiří Petrbok, Ivan Pinkava, Richard Štipl). Prostredníctvom médií fotografie, maľby, kresby a sochy autori spracúvajú tému „inverznosti“, ktorá je v ich dielach zásadným spôsobom prítomná a plní kritickú úlohu vo vzťahu k súčasnosti. Otvorenie výstavy sa uskutoční vo štvrtok 4.

Výročná správa KHB za rok 2018

V roku 2018 Kunsthalle Bratislava pripravila celkom 10 domácich aj medzinárodných výstav, ktoré si bolo pozrieť vyše 44 000 návštevníkov. K výstavám prebiehalo množstvo sprievodných a vzdelávacích programov a boli vydané početné informačné a propagačné materiály. Viac informácií o tom, ako sa KHB darilo v roku 2018 nájdete v pdf prílohe nižšie.