NIKOLA ČIŽMÁROVÁ: Spomínaš si, ako sme sa stretli?

Dielo umiestnené na Treskoňovej ulici pri Kunsthalle Bratislava sa zaoberá prvými stretnutiami a spomienkami autorky a jej priateľov či priateliek. Tvorí ju objektová inštalácia popolníkov, ktoré inscenujú miesto interakcií vo verejnom priestore. Súčasťou je zvukový záznam opisujúci každú zo situácií z dvoch uhlov pohľadu.

 

Dielo Spomínaš si, ako sme sa stretli? sa zaoberá témou individuálnej pamäte. Pozostáva z objektovej inštalácie popolníkov vo verejnom priestore, ktorá má byť impulzom pre diváka k rozpamätávaniu. Pamäť nám umožňuje ukladať si skúsenosti, znalosti, spomienky. Zároveň nám ponúka subjektívne reprodukcie minulosti a možnosti si rekonštruovať naše spomienky. Východiskom pre Nikolu Čižmárovú je spätné spomínanie a postupy, ktoré sa tvoria v pamäti.

 

 

"Inštalácia Nikoly Čižmárovej upozorňuje na význam osobných stretnutí, ktoré boli doteraz počas pandémie veľmi limitované, až takmer nemožné. Oceňujem aktuálnosť tohto diela, prepojenie intímnej skúsenosti autorky s verejným dianím, i to, že jej práca nielenže vypovedá o dôležitosti osobného kontaktu, ale zároveň i pozýva okoloidúcich stať sa jej súčasťou. Vytvára reálne miesto, kde medziľudské interakcie, stretnutia môžu nastať."  hovorí Lýdia Pribišová, kurátorka Kunsthalle Bratislava.

 

Potreba autorky rekonštruovať miesta a spomienky na jej náhodné stretnutia vo verejnom priestore poskytuje návštevníkom výstavy aj iný moment. Okrem spúšťania procesu rozpamätávania, sa Čižmárová prostredníctvom spontánnych interakcií okoloidúcich s inštaláciou, vedomých či nevedomých pristavení, snaží vytvoriť aj priestor pre potenciálne zoznámenia a nové spomienky.

 

Dielo je magisterskou prácou, ktorá vznikla na Katedre intermédií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, pod vedením Jany Kapelovej a Niny Vidovencovej.

 

____________________
NIKOLA ČIŽMÁROVÁ (*1995, Prešov) študovala v rokoch 2015 – 2019 na Fakulte umení TU v Košiciach, v Ateliéri slobodnej kreativity 3D Radovana Čerevku a od roku 2019 magisterský stupeň na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri intermédií Jany Kapelovej a Niny Vidovencovej. Zúčastnila sa viacerých skupinových výstav; Queer, Tabačka Kulturfabrik v Košiciach (2017), Skafander v Historickej radnici mesta Levoča (2018), Intervencie do času na Bojnickom zámku (2019). V roku 2020 realizovala samostatnú výstavu Pociťujem ľútosť k domu, ktorý som nikdy nevidela v Kalabe v Bratislave. Od roku 2017 participuje na eventoch Amnesty International Slovensko v rámci Živej knižnice.

 

 

Kurátorka: Katarína Jankechová

Trvanie: 26. 5. 2021 – 11. 7. 2021

Miesto: Kunsthalle EXT

 

 

Dátum: 
25.5.2021