Možné agrarizmy. Bude aj po revolúcii cukor?

Výstava Možné agrarizmy s podtitulom Bude aj po revolúcii cukor? je vyvrcholením významného európskeho projektu EASTERN SUGAR, ktorý realizuje Slovenská národná galéria v spolupráci s medzinárodnými partnermi a Kunsthalle Bratislava vďaka podpore z programu Európskej únie Kreatívna Európa. V rámci projektu sa doteraz uskutočnili tri zahraničné medzinárodné výstavy, na jeseň pribudne ešte jedna v rakúskom Grazi. „Je dobrým signálom pre našu výtvarnú scénu, že vďaka spolupráci dokážu naše inštitúcie vygenerovať plnohodnotný medzinárodný projekt. Väčšie veci sa oveľa lepšie organizujú v širších kolektívoch, dobrá spolupráca s KHB pokračuje aj s novým vedením a spoločne s prispením energie Ilony Németh sme sa stali plnohodnotnou zastávkou na mape súčasnej umeleckej prevádzky,“ hodnotí generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

 

Marzia Migliora: C’est a ce prix que nous mangeons du sucre, from the series Paradoxes of Plenty, #43, 2021, collage and drawings, 114,5 x 218,5 cm, courtesy of the artist.

 

Zúčastnení umelci a umelkyne: Melanie Bonajo, Gerard Ortín Castellví, Anetta Mona Chişa, Annalee Davis, Ferenc Gróf & Jean-Baptiste Naudy, Oto Hudec, Marzia Migliora, MyVillages, Ilona Németh, Uriel Orlow, Prabhakar Pachpute, Alicja Rogalska

 

Nová výstava v Kunsthalle Bratislava vznikla v kurátorskej koncepcii Maje a Reubena Fowkesových – spolueditorov publikácie Ilona Németh: Eastern Sugar, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou spomínaného projektu. „Možné agrarizmy situujú priemyselné poľnohospodárstvo do väčších transformácií ekonomických, sociálnych a politických systémov naprieč históriami a svetovými geografiami. Agrárnosť je o chápaní obrábania pôdy ako integrovaného spôsobu života a svetonázoru, zatiaľ čo možnosť je výzvou k znovuobjaveniu znalostí vidieka a pôdnych vzťahov s cieľom znovu si predstaviť poľnohospodárstvo a chov zvierat,“ popisujú kurátori výstavy Maja a Reuben Fowkes. Organizátorka celého projektu Ilona Németh dopĺňa: „Výstava skúma nevyhnutné systémové zmeny v poľnohospodárstve, vo vzťahu človeka k prírodným zdrojom a zabezpečovaniu potravín pre ľudstvo. Dvanásť umelcov z rôznych krajín od Indie po Španielsko poskytne svoj pohľad na staronové a inovatívne možnosti agrarizmu, ktoré budú nevyhnutné pre globálne prežitie ľudstva. Priestory galérie sme v spolupráci s architektom výstavy Petrom Liškom upravili redukovaním nahromadeného stavebného materiálu.“

 

„Pokud se podtitul výstavy ptá, zda-li bude i po převratu dostupný cukr, v přímé referenci k Orwellově Farmě zvířat, pak tímto způsobem přesně opisuje obecnou křivku pohybu mezi ideály a výslednou realitou, která se často rozvine zcela jiným směrem. Celý projekt EASTERN SUGAR Ilony Németh a jejích spolupracovníků ohledává a mapuje tyto parametry, nezbytné k vědomému a kritickému chápání běhu dějin. Je mimořádnou příležitostí pro místní publikum i KHB jak instituci představit a hostit poslední epizodu tohoto rozsáhlého mezinárodního projektu, jehož politický potenciál má v naší pohnuté době nebývalou urgenci, a to daleko za hranicemi úvah o alternativním polnohospodářství," uzatvára Jen Kratochvil, riaditeľ Kunsthalle Bratislava.

 

Pri príležitosti otvorenia výstavy bude uvedená anglická publikácia Ilona Németh: Eastern Sugar, ktorú vydala SNG v spolupráci s vydavateľstvom Sternberg Press a jej nová slovenská verzia, ktorá je prvou vydavateľskou spoluprácou Slovenskej národnej galérie a Vydavateľstva Absynt. Vydanie fotografickej publikácie podporil Slovenský cukrovarnícky spolok.

 

Trvanie výstavy: 21. 8. – 31. 10. 2021

Otvorenie výstavy: 20. 8. 2021 o 18.00

Miesto: Kunsthalle Bratislava – 1. poschodie

 

Kurátori: Maja a Reuben Fowkes

Organizátorky výstavy: Ilona Németh, Katarína Karafová, Katarína Figula

Architektúra výstavy: Peter Liška

Grafický dizajn: Eva Šimovičová

 

Dátum: 
18.8.2021