Emotívna architektúra podľa Žilvinasa Landzbergasa

Kunsthalle Bratislava začiatkom júla predstaví samostatnú výstavu medzinárodne rešpektovaného umelca Žilvinasa Landzbergasa, pôvodom z Litvy. Jeho výstavný projekt vzniká špeciálne pre priestor Kunsthalle LAB. Landzbergasovu tvorbu mohli priaznivci umenia vidieť aj na prestížnej medzinárodnej prehliadke Bienále v Benátkach v roku 2017, kde prezentoval národný pavilón Litvy s inštaláciou R. Otvorenie výstavy s názvom Hmla, ktorej kurátorkou je Lýdia Pribišová, sa uskutoční 4. júla od 18:00 hod. do 20:00 hod. v priestore Kunsthalle LAB.

 

Žilvinas Landzbergas svojimi inštaláciami často transformuje výstavné priestory na situácie s vlastným časom aj priestorom. Prepojením medzi rôznymi prvkami vytvára príbehy, kde pracuje s odkazmi na baltickú mytológiu, často s ekologickými presahmi, ktoré konfrontuje so súčasnou spotrebiteľskou kultúrou. Kombinuje netrvácne materiály ako papier, sadrokartón, čierny tuš
s objektmi nájdenými v prírode, ktoré predstavujú v jeho práci tajomný moment mýtického myslenia. Záhadnú, niekedy až nihilistickú náladu Landzbergasovej práce vždy sprevádza jemný humor a irónia.  

 

Výraznú rolu v autorovej práci zohráva architektúra, keďže mnoho jeho realizácií sú site-specific inštalácie. Často podčiarkujú prvky architektúry, v ktorej sú prezentované a pripomínajú architektonické modely. Landzbergas sa tu hrá s mierkou – zväčšuje a zmenšuje, snaží sa architektúru zbaviť jej úžitkovej funkcie v prospech emócie, pomáha nám tým, aby sme precítili svoje telo a pohyb. Architektonické inštalácie spolu so svetlom a často aj zvukom, v spojení so špecifickými materiálmi (drevo, papier, priesvitné materiály, živice), vyvolávajú u diváka pocit sálajúceho liečivého tepla a vytvárajú osobitý hypnotický svet, tak ako je tomu aj pri výstave Hmla v Kunsthalle LAB. Ako uvádza kurátorka výstavy, Lýdia Pribišová: „Inštalácia pracuje s transparentnosťou presklených okien výstavného priestoru, prepájajúc tak výstavný interiér s Námestím SNP. Evokuje muzeálnu diorámu, pohľad do iného dávneho sveta.“

 

S transparentnosťou a so svetlom pracoval autor aj vo svojej inštalácii R, s ktorou participoval v národnom pavilóne Litvy na Bienále v Benátkach v roku 2017. Inšpiroval sa motívom písmena R, ktoré zastupuje pojmy ako rešpekt, romantický, reálny, rytmus či referovať a je preňho najkomplexnejšie písmeno v abecede, ktoré integruje celé spektrum geometrických tvarov a významov.

 

V aktuálnej práci pre Kunsthalle LAB Landzbergas vychádza z výskumu brazílskej psychoanalytičky a teoretičky kultúry Suely Rolnik, ktorá sa zaoberala domorodými kultúrami a skúmala ich vnímanie neviditeľnosti v súvislosti so súčasnou kultúrou. Názov výstavy Hmla v prenesenom význame znamená aj zahalenie významu. Landzbergas sa práve preto vo svojich dielach sústreďuje na „dotyk s neviditeľným“. V Kunsthalle LAB preto predstavuje site-specific inštaláciu pozostávajúcu z rôznorodých prírodných i umelých prvkov, kde využíva rozličné materiály odkazujúce na mnohovrstvové kontexty, vytvárajúc tak diela, ktoré nazýva sociálnymi portrétmi.

 


ŽILVINAS LANDZBERGAS (*1979 , Kaunas, Litva)

Pôsobí ako kurátor a učí aj na Akadémii umenia vo Vilniuse, kde dokončuje doktorandské štúdium. Na svojich rozsiahlych dielach často spolupracuje s rôznymi umelcami. Mnohé permanentné diela prezentoval vo verejnom priestore (v Utrechte a vo Vilniuse). V roku 2008 získal hlavnú cenu umeleckého vydavateľa Thieme Art. V roku 2017 zastupoval Litvu na 57. Benátskom bienále s inštaláciou R.

 

LÝDIA PRIBIŠOVÁ (*1980, Bratislava, Slovenská republika)

Je kurátorka a historička umenia pôsobiaca v Bratislave. Od roku 2006 je editorkou Flash Art Czech & Slovak Edition, od roku 2015 zastáva pozíciu šéfredaktorky. V rokoch 2013 – 2015 pôsobila ako koordinátorka projektov v tranzit.sk .V roku 2012 založila neziskovú platformu PILOT. V rokoch 2007 a 2011 bola spolukurátorkou slovenskej sekcie na Prague Biennale a v roku 2019 Kaunas bienále v Litve.

 

ŽILVINAS LANDZBERGAS: Hmla

Kurátorka: Lýdia Pribišová

Vernisáž: štvrtok 4. júla od 18:00 do 20:00 v Kunsthalle LAB

Trvanie: 5. júl – 1. september 2019

Miesto: Kunsthalle LAB