Existuje východoeurópska identita?

Kunsthalle Bratislava otvára medzinárodnú výstavu s názvom Orient2, ktorej kurátorom je riaditeľ Zbierky moderného a súčasného umenia v Národnej galérii v Prahe– Michal Novotný. Kolektívna výstava Orient2 je rozšíreným pokračovaním projektu Orient, šitým na mieru priestorov 1. poschodia Kunsthalle Bratislava. V roku 2018 ho návštevníci mohli vidieť vo viacerých európskych kultúrnych inštitúciách, napr. v Kim? Contemporary Art Centre v Rige, v BOZAR Centre for Fine Arts v Bruseli a v Bunkier Sztuki Gallery v poľskom Krakowe. Otvorenie výstavy sa uskutoční 11. júla od 18:00 do 20:00.

 

Výstavný projekt Orient2 je zamyslením sa nad existenciou východoeurópskej identity. Za zjednocujúci aspekt tohto neurčitého regiónu považuje Novotný jeho protirečivé, ale zároveň vzájomne sa doplňujúce sebapodceňovanie a aroganciu ako dve vymedzujúce sa polohy jeho zranenej identity. Poukazuje tým na potláčaný komplex menejcennosti, ktorý môže byť príčinou súčasného nárastu nacionalizmu a nedemokratických tendencií vo východnej Európe. Výstava si tak kladie otázku či by sa skutočnosť, že región zlyhal v tvorbe a uplatňovaní východoeurópskej identity, nemohla zmeniť na jej pozitívum.

Názov výstavy odkazuje na pojem Orientalizmus Edwarda Saida a zdôrazňuje tým existenciu východnej Európy ako sériu projekcií súvisiacich s nedostatkom informácií a neznalosťou jednotlivcov i inštitúcií. Orient2 je zároveň chronológiou neúspešného oslobodzovania a dejín klamlivých pocitov po osemdesiatych rokoch, že konečne nastala sloboda.

Projekt tiež upozorňuje na infraštruktúru a akumuláciu kapitálu. Zaujíma materialistickejšie stanovisko k prehlasovanej autonómii umenia. Kontext závisí od toho, čo považujeme za dobré alebo zlé umenie, a je možné si ho kúpiť. Nedostatok infraštruktúry sa považuje za nedostatok kvality a kapitál je zároveň aj jazykom medzinárodného umenia.

Po formálnej stránke výstava diváka sprevádza piatimi žánrovými scénami (Čakáreň, Všetci sú vyobliekaní a nemajú kam ísť, Karpatské digitálne lúky, Diabol v stroji, Tiene minulých budúcností) neslávnej histórie po stopách historických dialektík vývoja regiónu za uplynulých tridsať rokov. Návštevníci sa na tejto ceste majú možnosť oboznámiť až s vyše tridsiatimi dvoma autormi a autorkami z vyše desiatich európskych krajín. Žáner kurátorovi umožňuje byť vážnym a zároveň ironickým. A to je niečo veľmi východoeurópske.

 

Michal Novotný je riaditeľ Zbierky moderného a súčasného umenia v Národnej galérii v Prahe. V rokoch 2011 – 2018 viedol Centrum pre súčasné umenie Futura v Prahe, od roku 2016 do roku 2018 bol externým kurátorom v galérii Plato Ostrava. Učí na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe, kde je asistentom profesora od roku 2016. V súčasnosti patrí medzi najoceňovanejších kurátorov mladej generácie v rámci medzinárodnej európskej scény.

 

_________________________

ORIENT 2

Vystavujúci autori a autorky: Argišt Alaverdyan, Rada Boukova, Zuzanna Czebatul, Marek Delong & Anna Slama, Anna Daučíková, Wojtek Doroszuk, Anders Grønlien, Kaspars Grošhevs, Martin Horák, Baptiste Charneux, Šimon Kadlčák, Shifra Kazhdan, Alina Kleytman, Lenka Klodová, Ádám Kokesch, Martin Kohout, Ieva Kraule, Marlena Kudlicka, KwieKulik, Marek Meduna, Daria Melnikova, Vlad Nancă, Deimantas Narkevičius, Richard Nikl, Jan Pfeiffer, Jaakko Pallasvuo & Anni Puolakka, Lucia Elena, Průša, Jan Šerých, Jiří Thýn, Ondřej Vicena

Kurátor: Michal Novotný

Vernisáž: štvrtok 11. júla od 18:00 do 20:00

Trvanie: 12. júl – 6. október 2019

Miesto: 1. poschodie Kunsthalle Bratislava