Výstava PARADOX 90. má pred sebou posledný týždeň, od jej otvorenia ju navštívilo 5303 ľudí

Úvodná výstava, ktorou sa v septembri 2014 otváral Dom umenia/Kunsthalle Bratislava (KHB) - PARADOX 90. Kurátorské koncepcie v období mečiarizmu (1993 – 1998) potrvá už len do nedele 1. februára 2015. Od jej vernisáže ju videlo 5 303 návštevníkov a konalo sa k nej 56 sprievodných podujatí a vzdelávacích programov určených pre rodiny, školy a dospelých. Na posledný deň je naplánovaný kurátorský sprievod Niny Vrbanovej a stretnutie s riaditeľom najmladšej kunsthalle na Slovensku Jurajom Čarným, ktorý je spolu s Richardom Gregorom generálnym kurátorom výstavy. Na výstavu, rovnako ako na všetky podujatia bratislavskej kunsthalle, je vstup voľný.     

„Kunsthalle je nový typ inštitúcie, ktorý v Bratislave nemal svoje publikum. Prvé mesiace od otvorenia boli preto pre nás napínavým obdobím, v ktorom sme netrpezlivo sledovali, či je naša vízia sprístupňovať vizuálne umenie širšej verejnosti správna a uskutočniteľná. Návštevnosť výstav aj sprievodných a vzdelávacích podujatí nás ale pozitívne prekvapila a dodala nám sebavedomie pokračovať na vytýčenej ceste,”  povedal riaditeľ KHB Juraj Čarný. 

K výstave sa viazala aj séria kurátorských sprievodov, ktoré v nedeľu 1. februára 2015 o 17.00 hod. uzavrie jedna  z interných kurátoriek Nina Vrbanová. Účastníkov prevedie časťou výstavy s názvom Mimo limity, ktorá mala premiéru v Kunsthalle Dresden v roku 1997 a bola reprízovaná vo vtedajšej Štátnej galérii v Banskej Bystrici v roku 1998 (kurátorka Zora Rusinová). Kurátorský výklad sa zameria na aspekty medzinárodného štýlu v tvorbe zastúpených autorov, ako aj na možnosti interpretácie jednotlivých prezentovaných diel. 
            V posledný deň trvania výstavy sa návštevníci KHB budú môcť stretnúť aj s riaditeľom KHB Jurajom Čarným, ktorý bude od 17.00 do 19.00 hod. prítomný na recepcii vo foyeri Domu umenia.  Spomínaný čas je vyhradený na rozhovory o KHB, výstavách v jej priestoroch a taktiež o súčasnom vizuálnom umení. 
           V období od otvorenia kunsthalle sa konalo k výstave 56 sprievodných podujatí a vzdelávacích programov určených pre rodiny, školy a dospelých. Medzi nimi sú aj spomínané kurátorské sprievody, ktoré viedol každý jeden z ôsmich kurátorov Paradoxu 90. Prednášky v Kunsthalle KLUBe na tému 90. rokov vo vizuálnom umení prezentovali: Beata Jablonská (Deväťdesiate roky bez maľby?), Vladimíra Büngerová (Inštalácia 90. rokov) a Alexandra Tamásová (feminizmus.sk).  
            „Vo vzdelávacích programoch pre rôzne cieľové skupiny sme sa na 90. roky pozreli z viacerých uhlov pohľadu: cez médiá či témy, ktoré toto obdobie prinieslo a ktoré sme pomenovali podľa vystavených diel. Pre dospelých sme napr. realizovali spomienkové workshopy na „deväťdesiate“ (Archeológia spomienok), či uvažovali o ženskom umení (Verejná tajnosť). V  programoch pre školy a rodiny sme sa zamerali na  vývoj nových médií, dekódovali vystavené inštalácie a reagovali na ne realizáciou vlastných dočasných priestorových inštalácií,“ povedala manažérka vzdelávacích programov KHB Daniela Čarná. 
            Výstava PARADOX 90. Kurátorské koncepcie v období mečiarizmu (1993 – 1998), ktorej vernisážou sa vlani 19. septembra otvárala KHB, približuje 90. roky 20. storočia v slovenskom umení prostredníctvom čiastočných reinštalácií ôsmich výstav - kurátorských projektov realizovaných v sledovanom období, ktoré je spojené s novými médiami, inštaláciami a site-specific  projektami. „Počas obdobia „mečiarizmu“ hrozilo, že sa ideologická povaha umenia opäť presadí na úkor nezávislej umeleckej tvorby. Nestalo sa tak aj vďaka výtvarníkom a kurátorom, ktorí v sledovaných rokoch zrealizovali desiatky nezávislých kurátorských výstav. Tvoria základ umeleckého myslenia v našom demokratickom prostredí a sú dokladom kontinuity nezávislých princípov neoficiálneho umenia spred roku 1989, na ktorom stojí veľká časť našej kultúrnej identity,“ povedal k výstave Richard Gregor. Výstava, na ktorej sa podieľalo osem kurátorov a kurátoriek, je poctou vybraným projektom sledovaného obdobia a ich protagonistom. 
            Na spomínané obdobie reagujú na výstave okrem generálnych kurátorov aj kurátorky: Daniela Čarná, Barbora Geržová, Beata Jablonská, Lýdia Pribišová, Mira Sikorová-Putišová, Nina Vrbanová. Reflektujú vybrané kurátorské projekty deväťdesiatych rokov, za ktorými vtedy kurátorsky stáli aj: Zuzana Bartošová, Jana Geržová, Petra Hanáková, Mária Hlavajová, Alexandra Kusá, Radislav Matuštík, Zora Rusinová, Katarína Rusnáková, Alena Vrbanová. Výstava je rozdelená do ôsmich častí – citácií výstav pod gesciou ôsmich súčasných kurátorov a bol k nej publikovaný rovnomenný rozsiahly slovensko-anglický katalóg a pre detského návštevníka Detský sprievodca svetom súčasného umenia.

 

 

            Zuzana Golianová                                                                                         26. januára 2015 v Bratislave

            PR manažérka

            Dom umenia/Kunsthalle Bratislava