TOMÁŠ RAFA: Paradox tolerancie

Kunsthalle Bratislava otvára vo svojej “window gallery” Kunsthalle LAB novú autorskú výstavu vizuálneho umelca Tomáša Rafu, ktorého práce mohli priaznivci umenia vidieť už aj v prestížnom Múzeu moderného umenia (MoMA PS1) v New Yorku.

Vernisáž výstavy s názvom Paradox tolerancie, ktorej kurátorkou je Lenka Kukurová sa uskutoční vo štvrtok 15. februára 2018 od 18:00 do 20:00 hod.  Výstava potrvá do 15. apríla 2018.

"Neobmedzená tolerancia vedie nevyhnutne k vymiznutiu tolerancie." je úryvok z citátu rakúsko-britského filozofa Karla Poppera (1945), ktorý tvorí rámec pre výstavu umelca Tomáša Rafu. Výstavný projekt Paradox tolerancie sa dotýka tém nacionalizmu, pravicového extrémizmu a spolužitia s menšinami a reaguje na stav slovenskej a stredoeurópskej reality.

"Vývoj vo svete dokazuje, že v stave spoločenskej apatie väčšiny nevíťazí humanizmus, ale netolerancia k slobode a rôznorodosti. Dôležité je preto zaujať aktívny prístup a postaviť sa nespravodlivosti, či už v rovine informovania, zapojenia sa do diskusie alebo v rovine priamej intervencie." hovorí kurátorka Lenka Kukurová, pričom dodáva, že práve výstava Tomáša Rafu nadväzuje na Popperovo posolstvo o tom, že boj za slobodnú a otvorenú spoločnosť je neustály a je závislý na verejnej angažovanosti.

 

Tomáš Rafa je umelcom zameriavajúcim sa na aktuálne dianie. Jeho umeleckými nástrojmi sú fotoaparát a kamera. Jeho diela sa dotýkajú politických udalostí, vyvolávajúcich verejnú diskusiu, na ktorej sa autor sám zúčastňuje – ako umelec a ako aktivista. Etika zohráva v jeho tvorbe rovnakú úlohu ako estetika.

 

 

Tvorba Tomáša Rafu na jednej strane zaznamenáva aktuálne udalosti, ktoré vznikajú vo verejnom priestore, a na druhej strane organizuje udalosti, z ktorých vytvára záznam. Vo svojich videách sa pohybuje na hranici umeleckého a dokumentárneho žánru.

 

Výstava Paradox tolerancie je prehliadkou Rafových diel z troch tematických oblastí. Prvou oblasťou sú videá mapujúce vzostup extrémistických a neofašistických nálad na Slovensku. K tejto téme patrí aj dielo vo forme foto-steny, ktoré vyzýva k zaujatiu postoja. Druhú tematickú oblasť výstavy predstavujú záznamy participatívnych aktivít, ktoré autor so spolupracovníkmi dlhodobo realizuje v rómskych osadách na Slovensku. Treťou oblasťou sú videá, znázorňujúce situáciu vo svete – či už konflikt na Ukrajine alebo situáciu nárastu pravicového extrémizmu v Poľsku.

 

Na problémy súčasnej spoločnosti, ktorým sa venuje tvorba Tomáša Rafu, neexistujú jednoduché odpovede. Umenie tu zohráva rolu zrkadla spoločenských nálad. Priestor Kunsthalle LAB, ktorý je prepojený s verejným priestorom, poskytuje dielam možnosť komunikácie so širokou verejnosťou. Výstava nemá len umeleckú, ale aj aktivistickú rovinu a pokúša sa motivovať k občianskej aktivite a prebudeniu z ľahostajnosti.

 

Tomáš Rafa (1979) je slovenský vizuálny umelec. Jeho tvorba je známa nielen v regióne strednej a východnej Európy, ale aj napr. vo Švédsku a v USA. Na Slovensku získal v roku 2011 cenu Oskára Čepana, odvtedy má za sebou rad sólových a skupinových výstav v mnohých krajinách.

V roku 2017 prezentoval svoju tvorbu v prestížnom Múzeu moderného umenia (MoMA PS1) v New Yorku. Je absolventom Akadémie výtvarných umení vo Varšave, kde v súčasností pôsobí ako asistent a spolupracovník legendárneho poľského umelca Grzegorza Kowalského.

 

Súčasťou výstavy budú aj sprievodné podujatia – diskusie, prednášky či divadelné predstavenie, ktoré sa budú venovať socio-politickým otázkam a aktuálnej spoločenskej situácii.

 

_____

 

TOMÁŠ RAFA

Paradox tolerancie

Kurátorka: Lenka Kukurová

Otvorenie: štvrtok, 15. februára 2018 od 18:00 do 20:00 hod.

Trvanie: 16. február – 15. apríl 2018

Miesto: Kunsthalle LAB