NAKRESLI SI OVEČKU. O kresbe, ako ju nepoznáte!

NAKRESLI SI OVEČKU
O kresbe, ako ju nepoznáte!
Daniela Čarná - Lucia Kotvanová

 

Kresba je univerzálnym prostriedkom komunikácie, ktorému rozumie každý. A práve o jazyku kresby v umení aj mimo neho je kniha pre deti NAKRESLI SI OVEČKU. O kresbe, ako ju nepoznáte! Knihu autorskej dvojice Daniela Čarná a Lucia Kotvanová v týchto dňoch vydáva Kunsthalle Bratislava v spolupráci s Vydavateľstvom SLOVART, s. r. o. Jej názov odkazuje na Malého Princa a jeho prosbu: „Nakresli mi ovečku!“, ktorá poukazuje na neobmedzené hranice našej fantázie a jedinečnosť vnímania. Kniha prináša 35 rôznych príbehov kresby v umení aj mimo neho. Zasiahnuť do jej deja môže každý, kto tvorivosť vníma ako dôležitú súčasť svojho života.

 

Kresba v umení aj každodennom živote

Mnohí z nás majú doma odloženú kresbu z detstva. Kresba má svoje miesto v detskej izbe, v ateliéri umelca aj v bežnom živote. Kreslíme často a to ani nemusíme byť umelcami. Vtedy, keď chceme niekomu vysvetliť cestu, alebo si len tak čmárame pri telefonovaní či počúvaní hudby. Kresba spája rôzne oblasti života. Používa jazyk, ktorému rozumie každý z nás. Nemusí byť nakreslená ceruzkou na papieri, ani sa podobať na to, čo zobrazuje. Žije vlastným životom v zošitoch, na popraskaných múroch, zahmlenom skle či na oblohe.

 

Kto za tým stojí

Knihu pripravila autorská dvojica Daniela Čarná a Lucia Kotvanová. V Kunsthalle Bratislava sa venujú vzdelávaniu umením a budovaniu galérie ako vzdelávacej inštitúcie. Keďže publikácií o umení pre deti nie je veľa, rozhodli sa zúročiť svoje skúsenosti a pripravili knihu o kresbe, s cieľom rozšíriť tvorivé poznávanie umenia za hranice galérie smerom k širšej verejnosti.

„Už od začiatku vzniku Kunsthalle, uvažujeme o publikovaní knižky o umení pre deti. Hľadali sme tú správnu tému a raz sme sa zastavili v kníhkupectve, v oddelení detských kníh. Práve tu nám napadlo, že naša knižka bude o kresbe, ktorá nás obklopuje na každom kroku, nielen v umení ale aj v obyčajnom živote“, uviedla Daniela.

„Na workshopoch sa často stretávame s postojmi k dielam typu: to by som dokázal a ja! - ale keď účastníkov vyzveme k spolupráci a tvoreniu, zdráhajú sa, že nevedia pekne kresliť. Práve to sú pre mňa bariéry, ktoré by sme chceli knižkou narušiť. Kresliť vie každý a neexistuje len jeden správny spôsob. Kresba má tisíc podôb a niektoré z nich sme sa rozhodli ukázať v knižke, ako inšpiráciu k vlastnej tvorivosti“ - dodala Lucia.

Detská recenzentka Zuzana Fábryová zas všetkým odkázala: „Myslím si, že táto knižka vznikla preto, aby ľudia nezabudli na umenie“. Recenzent a výtvarník Vladimír Kordoš dodal: „Neprekvapilo by ma, keby ten, kto knižku zoberie do rúk, zabudol načas na mobil a objavil svoj vlastný talent“.

 

S ktorými umelcami a umelkyňami sa v knižke stretnete? 
Milan Adamčiak, Maria Bartuszová, Miloš Alexander-Bazovský, David Böhm & Jiří Franta, Albrecht Dürer, Ľubomír Ďurček, Ľudovít Fulla a Mikuláš Galanda, Rudolf Fila, Lucio Fontana, Vincent van Gogh, Eva Hesse, Dalibor Chatrný, Igor Kalný, Vasilij Kandisnkij, Michal Kern, Paul Klee, Július Koller, Marta Kopyt, Otis Laubert, Milan Maur, Henri Matisse, Ladislav Medňanský, Michal Moravčík, Roman Ondak, Dennis Oppenheim, Pablo Picasso, Zorka Ságlová, Antoine de Saint-Exupéry, Magda Stanová, Štefan Schwartz, Rudolf Sikora, Adriena Šimotová, Dezider Tóth, Leonardo da Vinci
 

Publikáciu je možné zakúpiť v každom dobrom kníhkupectve, rovnako tak od 22. novembra na recepcii  Kunstahalle Bratislava.
 

Autorky koncepcie: Daniela Čarná, Lucia Kotvanová
Texty: Daniela Čarná
Ilustrácie: Lucia Kotvanová
Grafický dizajn a layout: Stano Masár
Vydavateľ: Slovenské centrum vizuálnych umení, Kunsthalle Bratislava
a Vydavateľstvo SLOVART, s. r. o., Bratislava, november 2019
Rozsah publikácie: 80 strán, tvrdá väzba
Formát: 20 x 20,5 cm
ISBN 978-80-556-4384-7

Za podporu ďakujeme:
Roman Fecik Gallery, Bratislavský samosprávny kraj, StartLab

Typ publikácie: 
Katalóg
Cena: 
12,95€