Komentovaná prehliadka

MATEJ GAVULA: Promenáda

Umelec Matej Gavula a kurátorka Lýdia Pribišová priblížia v komentovanej prehliadke intervenciu do verejného priestoru Promenáda, ktorá pozostáva z fragmentov z ikonického travertínového zábradlia z dunajského nábrežia v Bratislave od Ivana Matušíka a Ivana Salaya.
Kurátorka: Lýdia Pribišová

Foto: Leontína Berková.

Treskoňova ulica pri Kunsthalle Bratislava

18.1.2022 o 17.00

Dielo vypovedá o plynutí času, zabúdaní, amnézii, ale i o moci; jeho kľúčovými termínmi sú historické súvislosti, verejný priestor, reflexia, recyklácia,  transformácia. Otvára otázky ohľadom verejného priestoru Bratislavy, upozorňuje na jeho privatizáciu, nekoncepčné riešenia a problematické zásahy. Spytuje vzťah verejnosti k architektúre mesta, k jeho dedičstvu a histórii.

Tešíme sa na stretnutie!

 


MATEJ GAVULA (*1972, Bratislava) je vizuálny umelec pôsobiaci v Bratislave. Absolvoval odbor Kameňosochárstvo na Strednej škole umeleckého priemyslu a následne vyštudoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri Skla. Pracuje v médiách sochy a objektu, fotografie, videa, akcie a performance. V nedávnej minulosti prezentoval svoju tvorbu na výstavách ako Dom obradov, galéria Tabačka, Košice (kurátor Samuel Velebný, 2021), Homo Faber, Julius Koller Society, Bratislava, (kurátor Daniel Grúň, 2020); Sú dané: Park, Fontána, Východoslovenská galéria, Košice (kurátor Peter Tajkov, 2020); Abrazívna spoločnosť, tranzit.sk, Bratislava (kurátorka Judit Angel, 2019); Otras, HotDock Project Space, Bratislava (2019); Stratená forma/Blind Mould, SODA gallery, Bratislava (2018); Neustále rastúce horizontálne podzemné stonky – Geopoetika v časoch antropocénu, Galéria Plusmínusnula, Žilina (2017); ďalej Mám rada pozornosť, Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici (kurátorka Zuzana L. Majlingová, 2018); Pretty Soon If This Keeps Up I’m Going to Have to Envelop the Entire Universe, Gdańsk City Gallery (kurátori Piotr Stasiowski a Jaro Varga, 2018); Panfília, Zahorian & Van Espen, Bratislava (kurátor Daniel Grúň, 2016); či Shell Game, MeetFactory, Praha, (kurátori Lucia Gavulová a Jaro Varga, 2017).

 

 

Projekt bol podporený zo zdrojov Bratislavského samosprávneho kraja.

Vznik diel na výstavu podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia. 

 

 

Partneri